Strona internetowa Komisji Europejskiej dotycząca EFRROW

Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów oburzone jest zmianą ustawy Prawo Łowieckie. Stanowisko w tej sprawie podczas konferencji prasowej przedstawił Ireneusz Niewiarowski, prezes KSS, z siedzibą w Koninie.

Wraz z nowymi zapisami w prawie łowieckim sołtysi zobowiązani zostali do szacowania szkód.

 -  Zrobiono to bez żadnych konsultacji z nami. Oburzeni są sołtysi, a także Związek Gmin Wiejskich. Potraktowano sołtysa jak chłopa pańszczyźnianego. Chcemy nowelizacji ustawy łowieckiej. Wyrażamy bowiem oburzenie z powodu nałożenia na sołtysów nowych obowiązków do spełnienia,  których nie są oni przygotowani pod żadnym względem. Według nowej ustawy sołtys ma obowiązek zasiadania w komisji szacującej straty w uprawach spowodowanych przez dziką zwierzynę. Poza tym kto miałby pokrywać koszty pracy sołtysów w tych komisjach ? Sołtys nie jest pracownikiem etatowym  gminy. I jeszcze jedna kwestia, którą poruszają sołtysi. Nie będą oni w stanie rzetelnie oszacować szkód w ciągu siedmiu ustawowych dni, dlatego masowo odmawiają wykonywania tych zadań – informuje prezes KSS.

Jak dodaje I. Niewiarowski do urzędów gmin trafia setki wniosków o szacowanie strat w płodach rolnych,  może ich być od 80 – 100 tys. rocznie.

- Wielkopolskie Stowarzyszenie Sołtysów zebrało ponad 2 tysiące podpisów pod protestem dotyczącym tej ustawy. Będziemy chcieli jej nowelizacji, jesteśmy w stanie brać udział w konsultacjach. Chcemy, aby temat ten szybko wszedł na posiedzenie Sejmu – stwierdził prezes KSS.

W trakcie konferencji I. Niewiarowski omówił również bieżące działania KSS. Odniósł się do ostatniego posiedzenia Rady Krajowej stowarzyszenia.

- Z  Komisją Europejską, Przedstawicielstwo w Polsce będziemy organizować spotkania w ramach Dialogu Obywatelskiego. Pierwsze odbyło się w trakcie Rady Krajowej, kolejne będą m.in. w Białymstoku i Nadarzynie. Omówiliśmy również na przykładzie trzech województw działania na rzecz obszarów wiejskich. Myślę, że świetnie są one realizowane w województwie wielkopolskim – dodał prezes.