Tanecznym krokiem dla Niepodległej

„Ojczyzna jest naszą matką ziemską. Polska jest matką szczególną. Niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci. Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi. Dlatego też ma prawo do miłości szczególnej.

Jan Paweł II

Obchody święta niepodległości w Gminie Rzgów już za nami. Było pięknie i wzruszająco. Gminna Biblioteka Publiczna oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku w Rzgowie także dołożyli małą cegiełkę do tej niezwykłej uroczystości.

Przez ostatni czas członkowie lokalnej wspólnoty: seniorzy i samorządowcy aktywnie brali udział w zajęciach z tańca ludowego pod okiem profesjonalnego instruktora Pana Dariusza Intrysa. Podczas tychże zajęć pilnie, z ogromnym zaangażowaniem uczyli się poloneza-chodzonego, którego mieli okazję zaprezentować w części artystycznej, która uświetniła zorganizowane w dniu 10 listopada br. uroczystości upamiętniające 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Był to dzień pełen emocji i niezapomnianych wrażeń. Każdy z tancerzy  niezwykle przejęty ale jakże dumny był z tego, że mógł zatańczyć poloneza dla Niepodległej. W przepięknych strojach ludowych, staropolskim zwyczajem, zespół w rytm poloneza wkroczył na parkiet budząc podziw i zachwyt licznie zebranej w sali publiczności, które wyraziła poprzez gromkie owacje. Tak oto tanecznym krokiem rozpoczęto bogaty program artystyczny przygotowanym na chwałę tym, którzy walczyli i ginęli za niepodległość i wolność ojczyzny.

Przygotowanie przepięknego układu choreograficznego naszego taca narodowego było możliwe dzięki warsztatom tanecznym pn.: „Na wesoło 

i z przytupem”, w których bierze udział międzypokoleniowa grupa z gminy Rzgów w ramach projektu „Międzypokoleniowo z kulturą na wesoło”, którego organizatorem jest  Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów w Koninie, współfinansowanego ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji filmowej z zaprezentowanego tańca przez mieszkańców gminy Rzgów Polonez - nagranie

materiał video znajduje się na stronie funduszesoleckie.eu