W dniach 7–8 listopada 2024 roku w Zamku Wielkopolskim w Rokosowie odbyło się 40. posiedzenie Rady Krajowej Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów (KSS). Spotkanie, zorganizowane w Wielkopolsce – kolebce ruchu stowarzyszeniowego sołtysów w Polsce, miało charakter sprawozdawczo-wyborczy. Nie zabrakło też wyjątkowych akcentów nawiązujących do jubileuszu 30-lecia KSS.
Główne punkty porządku posiedzenia Rady Krajowej KSS wiązały się z podsumowaniem dotychczasowej działalności KSS, omówieniem działań podejmowanych na rzecz mieszkańców i środowiska sołtysów, a także wyborem nowych władz na kadencję 2024–2029.
Obrady poprzedziła konferencja, podczas której prof. UPP dr hab. Inż. Krzysztof Pilarski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu wygłosił prelekcję pt. „Transformacja energetyczna obszarów wiejskich – szanse i wyzwania na przykładzie Wielkopolski”. Prelekcja wywołała ożywioną dyskusję wśród delegatów, którzy debatowali o możliwościach wdrażania odnawialnych źródeł energii na wsi. Spotkanie było współfinansowane przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, który wspiera lokalne inicjatywy rozwojowe m. in. w ramach programu Wielkopolska Odnowa Wsi.
Podczas głównych obrad delegaci przyjęli sprawozdanie prezesa Ireneusza Niewiarowskiego z działalności KSS za lata 2019–2024, a także jednogłośnie udzielili absolutorium ustępującemu zarządowi. W wyniku głosowania Ireneusz Niewiarowski został ponownie wybrany na prezesa KSS, a skład nowego Zarządu Głównego przedstawia się następująco: wiceprezesi – Grażyna Jałgos-Dębska, Kazimierz Łebek i Grzegorz Przybyło; sekretarz – Michał Nowak; skarbnik – Sławomir Królak; członkowie – Bogdan Czaplicki, Alfred Frydrychowicz i Kazimierz Mikołajczyk. Komisję Rewizyjną tworzą: Waldemar Małaczyński (przewodniczący), Grażyna Wawszczak (zastępczyni przewodniczącego), Stanisław Kaszyk, Krzysztof Świdnicki i Agnieszka Walczak.
Drugiego dnia obrad delegaci zatwierdzili ramowy plan działania na rok 2025. Szczególną uwagę poświęcono inicjatywom pomocowym na rzecz osób poszkodowanych w wyniku powodzi, na co przeznaczono już ponad 43 tys. zł. Działania te obejmują pomoc żywnościową, zakup wysokowydajnych osuszaczy oraz utworzenie grupy wsparcia „Sołectwa Sołectwom” na platformie społecznościowej. Dyskutowano także nad propozycjami legislacyjnymi łączącymi się z inicjatywami na rzecz wzmocnienia sołectwa oraz początkami działalności Grupy Roboczej, utworzonej z udziałem KSS w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu.
W nawiązaniu do jubileuszów 30-lecia KSS prezes Ireneusz Niewiarowski odznaczył Marię Konarzewską, jedną z założycielek KSS, za jej wkład w rozwój stowarzyszenia. Przypomniał, że finałowe obchody tego jubileuszu odbędą się w lipcu 2025 r. w Licheniu podczas dorocznej pielgrzymki sołtysów i środowisk wiejskich. Z kolei Medale Lubuskiego Stowarzyszenia Sołtysów otrzymali Stanisław Lawera i Kazimierz Mikołajczyk za inicjatywę dodatku emerytalnego dla sołtysów. Nowo wybrany prezes i członkowie Zarządu Głównego KSS wyrazili wdzięczność wszystkim delegatom za udział i aktywne uczestnictwo w obradach. Zobowiązali się do kontynuacji działań na rzecz wsparcia społeczności wiejskich oraz do realizacji nowych inicjatyw, które mają na celu poprawę jakości życia mieszkańców obszarów wiejskich w Polsce.