Wokół Leadera i wielkopolskiej kuchni

Wokół Leadera i wielkopolskiej kuchni

54

Podsumowanie Leadera oraz Festiwal Kuchni Wielkopolskiej odbyły się w św. Górze koło Gostynia. Całość zorganizowała Lokalna Grupa Działania ,,Gościnna Wielkopolska” z Pępowa powiat gostyński – jedna z najlepszych w Wielkopolsce.

W konferencji ,,Rola i znaczenie podejścia Leader w rozwoju obszarów wiejskich” udział wzięli przedstawiciele EFRWP, Kancelarii Prezydenta, Ministerstwa Rozwoju Regionalnego oraz Urzędu Marszałkowskiego. Dyskutowano o roli programu, omówiono co się udało zrealizować, a co nie, a także o tym co dalej. Co należy zmienić w Leaderze, aby kolejne rozdanie było lepsze od aktualnego.

Gości przywitał gospodarz terenu, prezes LGD ,,Gościnna Wielkopolska” Marian Poślednik, senator. Opowiadając o działaniach stowarzyszenia podkreślił, że najważniejszy jest rozwój rekreacji i turystyki w regionie, a także poprawa jakości życia mieszkańców.

– W ramach tego planu wykonaliśmy m.in. wiele prac przy kąpielisku w Pakosławiu. Podpisaliśmy również z LGD Zaścianek porozumienie dotyczące promocji miejsc, w których przebywał A. Mickiewicz . Chcemy również wykorzystać turystycznie nieczynne tory kolejowe. Oprócz tego zajmujemy się promocją turystyki konnej , a także lokalnych potraw czy wyrobów – poinformował M. Poślednik.

Stowarzyszenie zrzesza 11 gmin. Na wdrażanie LSR otrzymało 12 mln zł. Więcej na http://www.goscinnawielkopolska.pl/

Andrzej Hałasiewicz z Kancelarii Prezydenta RP powiedział, że Leader się sprawdził i wymienił kilka jego najważniejszych cech : terytorialność – gminy od 5 tys.-150tys. mieszkańców; oddolność inicjatywy – mieszkańcy przez LGD decydują co i jak chcą robić; integralność podejścia i widzenia spraw w szerokim kontekście konkretnego obszaru; partnerstwo –równouprawnienie wśród członków trzech sektorów: publicznego, gospodarczego i społecznego; samodzielne zarządzanie na poziomie lokalnym; innowacyjność oraz współpraca z innymi LGD w rejonie, kraju czy zagranicą.

– Kiedy wdrażaliśmy Leadera w Polsce byliśmy w środku programowania i wiele osób mówiło, że się nie uda, będzie to za trudne. Organizacje wiejskie przekonały wielu, że warto. Dziś 95 procent obszarów wiejskich objętych jest Leaderem. Mamy 336 LGD działania, najwięcej w Unii . Warto dobrze wykorzystać nowe rozdanie . Aby tak się stało trzeba pamiętać , że na danym terytorium powinna była jedna strategia i partnerstwo. A także należy dopasować system wdrażania do danego projektu – powiedział A. Hałasiewicz.

Marek Zagórski, prezes Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej poinformował, że budżet PROW na lata 2007 – 2013 wyniósł 787, 50 mln euro. To przeciętnie ponad 2 mln na jedną LGD.

– Planowaliśmy 200 lokalnych grup, a powstało ich ponad 300. To za dużo. Nie oceniano dokładnie strategii LGD. Efektem tego jest duża liczba grup o niskim potencjale. Dla porównania w Niemczech działa 244 LGD, a we Francji – 221. Wśród negatywnych zjawisk dotyczących Leadera trzeba wymienić : powoływanie LGD przez gminy, koniunkturalne podejście do tworzenia grup, lokalne strategie robione przez firmy konsultingowe – powiedział prezes. W swoim wystąpieniu M. Zagórski wymienił największe błędy , które się pojawiły w Polsce w związku ze wdrażaniem LGD. Są to: grupy do 60 tys. mieszkańców, nieodpowiednie planowanie przy podziale środków finansowych pomiędzy LGD, jak najszybsze wykorzystanie środków z PROW, zbyt silna pozycja samorządów w relacji do innych partnerów LGD, LGD = punkty przyjmowania wniosków.

Prezes EFRWP podał również co należy zmienić. – Minimalną wielkość LGD, wymogi odnośnie zatrudnienia i zaplecza administracyjnego dla grup, szczegółowe warunki dostępu oraz wyboru LGD i strategii, procedury oceniania wniosków przez podmioty wdrażające oraz ,,pozycję” gmin – wymienił prelegent.

O zmianach mówił również Andrzej Brzozowy z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. W rozdaniu 2014-2020 najważniejsze będą: rozwój lokalny kierowany przez społeczność, kontynuacja i rozwinięcie podejścia Leader, większe zaangażowanie funduszy polityki spójności.

Marek Czaplicki z Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu poinformował, że w Wielkopolsce działa 31 LGD, a Stowarzyszenie ,,Gościnna Wielkopolska” należy do najlepszych.

W dyskusji wziął udział również Marko Koscak ze Słowenii. Gość opowiedział jak Leadera realizują w jego kraju.

– Działamy w bardzo różnych obszarach : turystyki winnej, rekonstrukcji starych domów na motele, ścieżek turystycznych, regionalnych muzeów, rekonstrukcji produkcji węgla drzewnego, odnawialnych źródeł energii, etnologii, uprawy starych typów owoców. Dziś na Słowenii Leader obejmuje 97 procent kraju – poinformował gość.

Ireneusza Niewiarowski, senator omawiając narzędzia służące aktywizacji środowisk wiejskich powiedział : – Mamy Leadera, odnowę wsi, fundusz sołecki, a jednak wyniki nie są takie jakie być powinny. Cały czas musimy walczyć z biurokracją, nie ma dokładnej analizy działań na wsi, sporo straciliśmy w budowaniu społecznego kapitału. Dlatego mam nadzieję, że w nowym rozdaniu bardzo ważne będzie wzmocnienie społeczności lokalnych poprzez procesy decyzyjne takie jak zmiana ustawy o samorządzie gminny, budżet partycypacyjny czy fundusz sołecki .

Senator odniósł się również do Stowarzyszenia ,,Gościnna Wielkopolska” z Pępowa. Powiedział, że LGD jest najlepsza w Wielkopolsce i warto jej działania pokazać w całym kraju.

*** Imprezą towarzyszącą konferencji był II Festiwal Kuchni Wielkopolskiej. Pierwsza impreza, z inicjatywy senatorów województwa, odbyła się w ubiegłym roku w Gnieźnie. Ma ona na celu promocję tradycyjnej kuchni Wielkopolski. Do Gostynia przyjechały panie z kilkunastu Kół Gospodyń Wiejskich. Przywiozły ze sobą m.in. domowy chleb, smażony ser i wiele innych potraw. Komisja oceniała ciasta oraz jedno danie główne.

Pierwszą nagrodę w kategorii ciasto otrzymały kopczyki Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Nowomiejskiej, natomiast w kategorii danie roladki z karkówki przygotowane przez Stowarzyszenie Forum Kobiet Powiatu Pleszewskiego. Nasz region reprezentowała drużyna z Rzechty gm. Dobra i z Marianowa gm. Ślesin. Ekipy otrzymały wyróżnienie. Rzechta za placki ziemniaczane na trzy sposoby i placek drożdżowy z masłem , natomiast panie z Marianowa za obsyponkę i tort po ochweśnicku.

Konferencję jak i festiwal zorganizował Marian Poślednik, senator ( z prawej) , a jednym z prelegentów był Marek Zagórski , prezes EFRWP .

 

{gallery}54{/gallery}